Pireus – Stadion Jeorjosa Karaiskakisa

Stadion Jeorjosa Karaiskakisa w Pireusie został nazwany na cześć bohatera w walce o niepodległość Grecji. Został zbudowany jako Velodrome Neo Faliro w 1895 roku, tor wyścigów kolarskich na potrzeby pierwszej olimpiady nowożytnej rozgrywanej w Grecji rok później. Po raz pierwszy wykorzystano go jako stadion piłkarski w 1920 roku. W 1960 roku przeprowadzono szeroko zakrojone prace remontowe i stadion stał się obiektem wielofunkcyjnym, na którym mogły odbywać się także zawody lekkoatletyczne. 

8 lutego 1981 roku doszło na stadionie do tragedii po meczu pomiędzy Olympiakosem a AEK Ateny. Dwudziestu jeden kibiców Olympiakosu zginęło w bramie nr 7, a kolejne 32 osoby zostały ranne. Dla upamiętnienia ofiar tego wydarzenia na trybunie, gdzie obecnie znajduje się „Gate 7”, dwadzieścia jeden siedzeń zostało pomalowanych na czarno, a nie na czerwono, tworząc cyfrę „7”. Na pomniku po wschodniej stronie stadionu widnieją nazwiska kibiców, którzy stracili życie tego feralnego dnia.

Dziś na obiekcie mogącym pomieścić 33 296 widzów swoje mecze rozgrywa klub Olympiakos Piraeus. Do 2017 roku swoje mecze rozgrywali także piłkarze oraz piłkarki reprezentacji kraju.

Inne najważniejsze imprezy rozgrywane na tym obiekcie to Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w 1969 roku, Finał Pucharu Zdobywców Pucharów Europy w 1971 roku oraz Superpuchar UEFA w 2023 roku.

(1) Circa 2015. Wyd. Stamion SA. Wymiary: 11,9*17,0 cm. Nr: ATEC0029.